JAK ZASADIT STROMEK
Jak zasadit ovocný stromek nebo ovocný keř, borůvku či brusinku, jak přihnojit a sestřihnout.
JAK ZASADIT OVOCNÝ STROMEK NEBO KEŘ
Na podzim zasazený ovocný stromek/keř je schopný během zimy nebo brzy na jaře zakořenit, zachytit vláhu a živiny z půdy a tím na jaře začně krásně rašit a postupně růst a může získat až rok náskoku před stromky nasazené pozdě na jaře.
Nejlepší termín sázení je na podzim od 1/2X. až do XII, popř.mrazů. Přízemní mrazíky nebo -2 až -5st.C nevadí. Na jaře je nejlépe zasadit stromek co nejdříve, III.-V.
JÁMA
Na dno vykopané jámy (min. 40cm x 40 x 40cm, čím větší, tím lepší) dejte min. 2 roky uleželý a sypký koňský hnůj (kravský, ovčí...), ale ne čerstvý. Můžete použít suché slepičince, granulovaný hnůj...Určitě nešetřete. Je to základní hnojení, které postupně dodává výživu stromku, zlepšuje půdní strukturu a podílí se na tvorbě humusu.
KOLÍK
Zatlučte pořádný kolík z JZ strany. Vložte stromek kořenama dolů tak, aby místo očkování (místo přechodu podnož-odrůda) bylo 5-10cm nad zemí. Nejlépe, jak byl stromek původně zvyklý. Vzdálenost stromku od kolíku cca 5-10cm.
SUBSTRÁT
Nasypte dobrou zeminu (zahradnický substrát nebo kompost smíchaný s horní vrstvou ornice) do 1/3 až 1/2 kořenů. Ušlapte. Zalijte dle potřeby (min. 1 konev, v suchém období i 3konve). Tak sadíte tz. "na vodu". Dosypte zeminu (zahr. substrát, kompost), popř. dolní vrstvu ornice, po výšku, jak byl původně stromek zvyklý nebo místo očkování (přechod podnož-odrůda) musí být 5-10cm nad zemí. Znovu řádně ušlápněte. Stromek/keř nesmý jít vytáhnout ven či se viklat.
Na podzim stromek/keř nezastřihujte. Až na jaře.
Pokud již stromky/keře máte nasazené více let, navezte na podzim ke stromku půl až 1 kolečko hnoje, popř. kompostu, substrátu... Hnůj může být i čerstvý, jelikož nepřijde přímo na kořeny.
JARO
Na jaře zakoupené stromky/keře zasaďte stejným způsobem jako na podzim (viz výše).
HNOJENÍ
V jarním období je potřeba stromky sestřihnout a hnojivem nastartovat! Potřebují rychlejší přísun živin, zpočátku především dusíku (síran amonný, NPK, Cererit, močovina, popř. vyluhované kuřince, králičince, hnůj ostatní, je to silný koncentrát, hodne naředit, ať nepopálíté stromky či keře). Pohnojte poprvé, jakmile začnou rašit. Za 3 týdny znovu a za další 3 týdny opět. Ve druhé a ve třetí dávce by hnojivo mělo obsahovat i fosfor, draslík, popř. hořčík, vápník...Můžete používat i Kristalon ve formě zálivky, popř. rozmočte granulované koňské hnojivo a použijte to jako hnojivou zálivku.
Listy na stromcích musí mít pěknou zelenou barvu. Světle zelené listy jsou příznakem nedostatku dusíku. Stromek málo roste, nepřírustají větvičky, stromek trpí a vy se ochuzujete o úrodu. Nebojte se a hnojte. Máte to pod Vaší kontrolou. Víte, co děláte, víte, co jíte. Pokud se listy kroutí, pravděpodobně je napadly mšice. Mladé stromky je potřeba stříknout (např. Pirimor, Calypso nebo zkuste výluh z kopřiv a přesličky..). Mladé stromky si se mšicemi špatně vyrovnávají a mohou i seschnout. Větší stromy již není třeba ošetřovat postřikem, pradí si samy.
ŘEZ U STROMKŮ
Řez u stromků s terminálem: Postranní větvičky zastřihněte o 1/3 až 1/2 jejich délky. Terminál (dominantní větev rostoucí nahoru) zakraťte tak, aby byl delší než ostatní postranní větvičky. Terminální větvička musí převyšovat ostatní větve, jen jeden může být šéf.
Stromky s kotlovitou korunou. Terminál pokud je, vystřihne se úplně. Postranní větvičky zakrátíme o 1/3 až 1/2. Počet postranních větviček u kotlovité koruny 3-5, optimum 4.
ŘEZ U KEŘŮ
Suché a tenké větvičky odstraníme, ostatní zakrátíme o 1/3 až 1/2 jejich délky.
ZÁLIVKA
Během roku Vaše letos zasazené stromky a keře zalévejte dle potřeby, min. 1x za 14dní. Vodu musíte dostat až ke kořenům!!!! Zalijte půdu kolem stromku do hloubky 20-30cm!! Pokud je voda do 5cm, jako byste ani nezalili. Pokud vydatně prší, zalévat nemusíte.
PROSÍM, NAŠE STROMKY NENAMÁČEJTE PŘEDEM DO KÝBLE S VODOU. SMYJETE Z KOŘENŮ TO NEJCENNĚJŠÍ - BLÁTIVOU VRSTVU, KTERÁ POMÁHÁ CHRÁNIT PŘED SUCHEM!!! SAĎTE RADĚJI TZV. "NA VODU" (VIZ VÝŠE).
PĚSTOVÁNÍ KANADSKÝCH BORŮVEK
ZÁKLADNÍ PODMÍNKY
- je to vřesovištní rostlina, proto potřebuje rašelinový substrát s pH=4,5 a méně
- plodí i jedna borůvka
- pro zvýšení plodnosti doporučujeme výběr min. dvou různých odrůd
- vzdálenost výsadby mezi 2 borůvkami min. 80cm
- vysazujeme na plné slunce nebo do polostínu
JAK ZASADIT BORŮVKU
- vyhloubit jámu do hloubky 40cm, do šířky a do délky 50-100cm
- na dno jámy suché kuřince nebo holubince, granulovaný hnůj nebo min.2 roky uleželý koňský, kravský ...hnůj
- na vrstvu hnoje vrstvu rašeliny, resp. rašelinového substrátu
- odstranit kontejner (květináč) z kořenového balu
- borůvku, resp. kořeny vložíme do vyhloubené jámy a důkladně zasypeme rašelinovým substrátem do úrovně, jak byla borůvka zvyklá růst. Nikde kolem kořenů nesmí vzniknout vzduchová mezera, jinak nedojde k propojení kořenů se substrátem a rostlina může vyschnout
- důkladně zalijeme, nejlépe dešťovou vodou až ke kořenům
- namulčujeme piliny, kůru...
Během pěstování borůvek musíme dodržet 3 základní podmínky pro zdravý růst a velký výnos plodů a zachování velikosti plodů:
- zasadit do rašelinového substrátu
- udržovat dostatek vláhy
- doplňovat živiny
Pokud porušíme jednu z těchto podmínek, borůvka může přestat růst, zmenšuje velikost plodů, sníží výnosy nebo dokonce postupně odumře!!!
ŘEZ BORŮVKOVÉHO KEŘE
- každým rokem odstřihnout až 1/3 výhonů, první odstřihujeme poškozené, suché, staré, slabé. Prodloužíme tak živostnost keře.
PŘIHNOJOVÁNÍ BORŮVEK
První přihnojování, jakmile začnou rašit listy. Za 3 týdny znovu a za další 3 týdny opět. Ve druhé a ve třetí dávce by hnojivo mělo obsahovat více fosforu, draslíku. Používat hnojiva určena pro borůvky v pevné formě nebo ve formě zálivky, popř. rozmočte granulované koňské hnojivo, kuřince, holubince a použijte jako hnojivou zálivku.
Listy musí mít pěknou zelenou barvu. Světle zelené listy jsou příznakem nedostatku dusíku. Rostlina málo roste, nepřírustají větvičky, rostlina trpí, špatně plodí a vy se ochuzujete o úrodu.
PĚSTOVÁNÍ BRUSINEK
Brusinka je také vřesovištní rostlina. Dorůstá do výšky 50cm. Vysazujeme na vzdálenost 30-40cm mezi 2 brusinkami a pěstujeme ji obdobně jako borůvku, viz nahoře.
Brusinka vyžaduje propustné půdy a nesnáší přemokření, proto je vhodné do rašelinového substrátu přimíchat písek. Namulčujte nejlépe borovicovou kůru. Při nesprávném pěstování, přemokření, špatný substrát...lístky nebo větvičky černají. Nezapomeňte přihnojovat, viz přihnojování borůvek.
Hodně štěstí, trpělivosti a dostatek pěstitelských úspěchů Vám přeje Ovocná školka Koběluš.